Så blev det d. 1. maj, og i den forbindelse har PLS' forperson Kirstine Marie Vesterholm Hansen skrevet en tale.
Du kan se Kirstine holde talen på på vores facebookside: https://fb.watch/cJZXlY6_Gt/
Hej kammerater.
Jeg vil starte ud med, og udvise mine tanker og min taknemmelighed for alle jer der har kæmpet før os.
Jeg er utrolig stolt over, at jeg i dag, kan stå her og bære fanen videre og fortsætte vores kamp for vores frihed, lighed og demokrati.
Vi er ikke nået i mål endnu, så vi skal fortsætte med at kæmpe. Vi skal fortsat kæmpe om primært tre ting i PLS.
Vi skal kæmpe for evalueringen af pædagoguddannelsen. Vi skal gøre pædagoguddannelsen bedre, og sikre at den bliver bedre end den er i dag.
Vi skal sikre de studerendes vilkår. Det skal vi både gøre når de er på studiet, og når de er i praktikken. Det kan bl. a. være i forhold til deres løn. Vi skal sikre at det giver mening at være pædagogstuderende.
Vi skal have flere pædagogstuderende på uddannelsen. Det gør vi ved at tale højere omkring, hvorfor det er så fedt at være pædagogstuderende, og hvorfor det er vigtigt vi får flere pædagoger.
I PLS står vi sammen for at sikre, at en hverdag som pædagogstuderende giver mening. Vi skal stå sammen om at kæmpe, fordi sammen står vi stærkest.
Glædelig første maj!